Hall of Fame

Hall of Fame

This page is dedicated to the committee members, school coordinators, parents, athletes, resorts, resort staff, and sponsors who have devoted their time and energy to NSW Interschools Snowsports since 1988. The increase in the efficiency and professionalism of Interschools, and conduct of such a massive event across so many areas and disciplines is also evident to all, and is testament to the abilities and standards of its leaders, volunteers, and supporters over many years. 

The NSW Interschools Committee would like to say thank you to everyone who has been and is still involved, and to recongise individuals who have made NSW Interschools Snowpsorts the predominant event it is today.

NSW Interschools Snowsports Committee Members

Amanda Gibson

Donna Baker

Kerri Pinkerton

Peter Slater

Andrew Wenham

Garry Atkinson

Laura Harvey

Richard Turnbull

Ann Brown

Grant Shirdon

Lois Spencer

Steve Cooper

Brad Whittaker

James Armitage

Lynne Morton

Terry Martens

Brian Trinder

Jenny Pollock

Martin Levins

Wendy Hunt

Chris Evans

Juli Shirdon

Mick Tynan  

Diana Trinder

Justine Stynes

Ngaire Musto  

School Coordinators

School Coordinators

School

Years Involved

Andrew Kovari

The Scots College

25+ years

Bruce Campbell

Redlands

 

Clive Tanner

The Scots College

25+ years

Geoff Greentree

SMGS

 

Kate Robertson

Tudor House

7 years

Richard Manning

Tudor House

10 years

Sally Manning

Tudor House

10 years

Sue West

SMGS

 

Trevor Hamilton

Winmalee High School

25 years

Parents & Volunteers

Parent/Volunteers

School

Years Involved

Chris Nye

Tara Anglican School for Girls

 

David Sykes

Pymble Ladies College

 

Monique Roberts

Oxford Falls Grammar

8+ years

Nick Sebesfi

Pymble Ladies College/Barker

 

Regan Terry

Pymble Ladies College

 

Tim O’Sullivan

Toni Hulme

Abbotsleigh

Presbyterian Ladies' College 

6 years

5 years 

Olympians who competed in NSW/ACT Interschools

Thousands of students have been introduced to ski and snowboard competitions through the Interschools Championships. Many athletes have gone from competing for their school, to competing for Australia, and we have seen over 35 Olympians begin their competition days in NSW/ACT Interschools Snowsports Championships.

They include:

Zali Steggall Queenwood Alpine Skiing Albertville 1992, Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002
AJ Bear Monaro High School Alpine Skiing Salt Lake City 2002, Turin 2006
Manuela Berchtold Monaro High School Freestyle Skiing Salt Lake City 2002, Turin 2006
Craig Branch   Alpine Skiing Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010
Rowena Bright Monaro High School Alpine Skiing Salt Lake City 2002
Alice Jones   Alpine Skiing Salt Lake City 2002
Jeannette Korten Canberra  Alpine Skiing Salt Lake City 2002
Jenny Owens Davidson High School Alpine Skiing, Freestyle Skiing Salt Lake City 2002, Vancouver 2010, Sochi 2014
Bradley Wall Canberra Grammar Alpine Skiing Salt Lake City 2002, Turin 2006
Jonathon Brauer   Alpine Skiing Turin 2006, Vancouver 2010
Torah Bright Snowy Mountains Grammar, Cooma North PS Snowboard Turin 2006, Vancouver 2010, Sochi 2014
Holly Crawford Redlands, Mosman HS Snowboard Turin 2006, Vancouver 2010, Sochi 2014
Ben Mates Batemans Bay High School Snowboard Turin 2006, Vancouver 2010
Alexei Almoukov Karabar Distance High, Berridale PS, Monaro HS Biathlon Vancouver 2010, Sochi 2014
Ramone Cooper Cooma North PS, Monaro High School Freestyle Skiing Vancouver 2010
Scott Kneller Jindabyne PS, Hurlstone Ag High Freestyle Skiing Vancouver 2010, Sochi 2014
Ben Sim Cooma North PS, Monaro High School Cross Country Skiing Vancouver 2010
Nick Fisher Redlands Freestyle Skiing Turin 2006
Damon Hayler The Scots College Snowboard Turin 2006, Vancouver 2010
Zeke Steggall   Snowboard Nagano 1998, Salt Lake City 2002
Lavinia Chrystal Ascham Alpine Skiing Sochi 2014
Ben Tudhope Shore Snowboard Sochi 2014
Lucy Glanville Presbyterian Ladies College Biathlon Sochi 2014
Matt Graham Central Coast Grammar Freestyle Moguls Sochi 2014
Sam Hall Oxford Falls Grammar, St Pauls College Freestyle Moguls Sochi 2014
Russ Henshaw  Snowy Mountains Grammar Slopestyle Sochi 2014
Jarryd Hughes  International Grammar School, The Scots College, Redlands Snowboard  Sochi 2014
Nathan Johnstone  Mona Vale PS, Pittwater HS Snowboard Sochi 2014
Sami Kennedy-Sim  Balgowlah Heights PS, Mosman HS, Snowy Mountains Grammar Freestyle Skiing Sochi 2014
Taylah O’Neill  Meriden Freestyle Skiing Sochi 2014
Nicole Parks  St Patricks Cooma, Snowy Mountains Grammar, Jindabyne Central School Freestyle Skiing Sochi 2014
Laura Peel  Telopea Park, Merici, Narrabundah College Aerials Sochi 2014
Callum Watson  St Patricks Cooma, Snowy Mountains Grammar Cross Country Skiing Sochi 2014
Aimee Watson St Patricks Cooma, Snowy Mountains Grammar Cross Country Skiing Sochi 2014
Davina Williams  Elanora Heights PS, Mackellar Girls HS Freestyle Skiing Sochi 2014

Resorts and Resort Staff

Resorts

Resort Staff

 

Perisher

 

 

 

Peter Brulisauer
Mick Rowson 
Ashely Blondel
Ritchie Phillips 
Tina Burford 
Don McGuiness
Adrian Baker
Jordan Stone
Ali Bombadier
Zac Twidale
Ritchie Date
Lachlan Clark
Andrew Kitto 
Jamie Hawkins
Gary Grant 

 

 Thredbo

 

 

 

Kim Clifford
Adam Hosie
Brad Spalding
Charlie Edwards
Rod Tidmarsh
Mark Allsop
Bob Morris
David Tarr 

 

Selwyn Snowfields